а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џин

мн. џинови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3133
1. Див, колос, со огромен раст.
Англиски: giant Турски: cin Албански: vigan, kolos
Примери:
Џинот кога одел толку бил висок што морал со сабјата да ги сече за да помине.
2. Ракија од разно семе и др.
Англиски: gin Албански: xhin
Употреба: Гастрономија
Примери:
„Ајде патем да испиеме по еден џин“.