а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џинс

мн. џинсови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20752
1. род, сој, колено, вид
Англиски: kind Турски: cins
Употреба: Разговорно
2. Тексас платно и облека, фармерки од такво платно.
Англиски: jeans