а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џинка

мн. џинки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 47542
1. Вид ситна домашна кокошка.
Албански: zink, lloj pule
Употреба: Зоологија
2. Назив за мал, сите човек, човече, кепец, џуџе.
Англиски: dwarf Албански: shkurtabiq
Примери:
Отсекогаш ме фасцинираше физичката и душевната разнообразност на пријателите на татко ми: флегматични дебелковци и борбени џинки.
3. Вид мала лута пиперка.
Англиски: hot pepper Албански: spec djegës
Употреба: Ботаника , Гастрономија