а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џимиринка

мн. џимиринки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23825
Месниот дел што останува при топење на сланина.
Англиски: greaves Српски: чварка Албански: cinkarridhe
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК