а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џигер

мн. џигери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7590
дроб
Англиски: liver Турски: ciğer Албански: mëlçi, xhiger
Употреба: Анатомија
Примери:
црн џигер
бел џигер
Изрази
Му ги изеде џигарите - измачува некого.