а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џивџан

мн. џивџани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23393
врабец
Англиски: sparrow Турски: civciv
Употреба: Деминутив , Зоологија
Изведенки
џивџанче ср.
мн. џивџанчиња
врапче