а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џереме

мн. џеремиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 47541
1. глоба, џеза
Англиски: penalty Турски: cereme
Употреба: Архаизам
2. непрокопсаник
Примери:
Тоа џереме не знае ништо друго да работи.
Изведенки
џериме ср.
мн. џеримиња