а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џенем

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8497
пекол
Англиски: hell Турски: cehennem
Употреба: Архаизам
Изрази
(прен.) Џенем да се стори (да фати, да иде, да оди) - нека оди по ѓаволите, далеку.