а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џбитав

џбитавиот
Вид збор: Придавка
Што е крупен, јадар, набиен.
Англиски: corpulent
Примери:
Соседот беше дебело, џбитаво мажиште со кратки нозе.