а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џанка

мн. џанки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17132
1. Вид слива со поситни плодови.
Латински: Prunus myrobalan Англиски: plum Албански: lloj kumbulle
Употреба: Ботаника
2. Плодот на тоа дрво.
Англиски: plum Албански: kumbull
Употреба: Ботаника , Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК