а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џамлија

(немен.)
Вид збор: Придавка
1. Стаклен, од џам.
Англиски: made of glass Турски: camlı
Употреба: Разговорно
2. (како именка)