а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џамлак

мн. џамлаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13314
1. витрина, излог
Англиски: showcase Турски: camlık Албански: xhamllëk, vitrinë
Употреба: Разговорно
2. Стаклена врата или преграда.
Англиски: glass door Турски: camlık Албански: xhamllëk
Употреба: Разговорно
3. Стаклени посатки во домот.
Англиски: glassware Турски: camlık Албански: xhamllëk
Употреба: Разговорно
4. Леи покриени со стакло.
Англиски: greenhouse Турски: camlık Албански: xhamllëk
Употреба: Дијалектен збор