а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џабе

Вид збор: Прилог
Ранг: 4771
1. бадијала, бесплатно, подарено
Англиски: for nothing Турски: caba
Употреба: Разговорно
2. залудно, напразно
Англиски: in vain
Употреба: Разговорно
Примери:
Џабе си го абам зборот.
Изрази
Џабе работи, џабе не седи - не биди бескорисен, не го губи времето бескорисно.
Изведенки
џабалак м.
мн. џабалаци
(разг.) евтинија
Пример: Ќе си купи џабалак од странство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК