ќердоса

ќердосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14173
1. Добива, заработува, постигнува успех, среќа во животот.
Англиски: profit Турски: kâr Албански: kerdos, fiton
Употреба: Разговорно
Примери:
Кој ќердосал по тој пат?
2. За женење: земе за жена.
Англиски: marry Албански: martoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Е, виде, девојко, оти пак јас, ќе те ќердосам е.
3. Ќе успее, постигнува успех во животот, се усреќува, станува среќен, имотен/имуќен.
Англиски: succeed Албански: i suksesshëm
Употреба: Разговорно
Примери:
Да си жив, да се ќердосаш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК