ќерамида

мн. ќерамиди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9241
Керамички елемент за покривање кај крововите.
Англиски: roofing tile Турски: kiremit
Употреба: Архитектура и градба
Изведенки
ќерамитче ср.
мн. ќерамитчиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК