ќепенок

мн. кепенци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9580
Капак на дуќански прозорци и врати.
Англиски: shutter Турски: kepenk
Примери:
На Струга дуќан да имам / на ќепенците да седам. [извор]
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК