ќемер

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22920
1. кожен или платнен појас
Англиски: belt Турски: kemer Албански: rrip
Примери:
Се опаша со ќемерот.
2. свод
Англиски: arc Албански: hark
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Кај нас има многу мостови на ќемер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК