ќеманеџија

мн. ќеманеџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47913
свирач на ќемане
Англиски: fiddler Турски: kemancı
Употреба: Архаизам , Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК