ќелибар

Вид збор: Именка, машки род
Фосилна смола со жолта или кафеава боја која се преработува во накит.
Англиски: amber Турски: kehribar
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК