ќелеш

мн. ќелеши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9874
1. Ќелавко, ќелав човек.
Англиски: baldie Турски: keleş Албански: qelosh
2. Презрив назив за човек.
Англиски: jerk Турски: keleş Албански: qelosh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ќелеш ниеден!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК