а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

љубопитство

(едн.) љубопитството
Вид збор: Именка, среден род
љубопитност
Англиски: curiosity
Примери:
Во срцето и тлееше притаено љубопитство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи