љубопитко

мн. љубопитковци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е љубопитен.
Употреба: Разговорно
Примери:
Ама голем љубопитко си бил!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК