љубомори

љубоморат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 26853
Чувствува љубомора.
Англиски: feel jealous
Примери:
Таа и љубомореше за успесите.
Изведенки
љубоморење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК