љубовџија

мн. љубовџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31010
Тој што често ги менува љубовниците.
Англиски: womanizer
Примери:
Голем љубовџија е тој!
Изведенки
1. љубовџика ж.
мн. љубовџики
2. љубовџиски прид.
љубовџискиот
Што се однесува на љубовџија и на љубовџика.
Пример: љубовџиски поглед
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК