љубовничар

мн. љубовничари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42163
Тој што често ги менува љубовниците.
Англиски: womanizer
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК