љубичица

мн. љубичици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26969
Шумско и полско цвеќе со темновиолетови или бели цветови, со пријатен мирис.
Латински: Viola odorata Англиски: violet Албански: vjollcë
Употреба: Ботаника
Примери:
шумска љубичица
питома љубичица
бела љубичица
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК