љубен

љубени
Вид збор: Придавка
Ранг: 16857
Што е предмет на љубов, што е сакан.
Англиски: beloved
Примери:
Тој замина, но никогаш не ја заборави љубената жена.
Изведенки
1. љубен м.
љубениот
2. љубена ж.
љубената
Пример: Во очите на љубената го гледаше небото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК