а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јуфка

мн. јуфки
Вид збор: Именка, женски род
1. (обично мн.) вид тестенини
Англиски: ribbon noodles Турски: yufka Албански: jufkë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Денес ќе вечераме јуфки.
2. Тенки листови од тесто за правење пита.
Англиски: flaky pastry Албански: kore
Употреба: Архаизам , Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи