а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јута

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Тропско растение од фамилијата липи од кое се добиваат влакна што се употребуваат за изработка на постилки, вреќи и јажиња.
Латински: Corchorus olitorius Англиски: jute Албански: jutë
Употреба: Ботаника
2. Вид цврсто платно што се произведува од влакна добиени од тоа растение.
Англиски: jute Албански: jutë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК