а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јус

мн. јусови
Вид збор: Именка, машки род
Старословенски глас со носен изговор, носовка; голем јус, мал јус.
Употреба: Лингвистика
Примери:
мешање на јусовите
FlexiMac
 менување на македонски глаголи