а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јурук

мн. јуруци
Вид збор: Именка, машки род
1. Припадник на помошната јаничарска војска од времето на османлиската власт.
Турски: yürük Албански: juruk
Употреба: Историја
2. Номад, човек без постојано живеалиште.
Англиски: nomad Албански: nomad, shtegtar, endacak
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи