а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јуродив

јуродивиот
Вид збор: Придавка
Тој што е истовремено свет, со пророчка моќ и ментално ретардиран од раѓање.
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Таа ја доведе и својата јуродива сестра.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК