а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јурне

јурнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да јури.
Англиски: storm Албански: del, vrapon
Примери:
Учениците јурнаа надвор.
Козите јурнаа кон портата.
2. Тргне во јуриш, нападне.
Англиски: attack Албански: atakon, sulmon
Употреба: Воен термин
Примери:
Војската јурна кон непријателот.
Изведенки
јурнува несв.
јурнуваат
повт.
Пример: Крвта му јурнува в глава и тогаш не мисли што прави. Цела група луѓе јурнува кон нив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи