а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јури

јурат
Вид збор: Глагол, несвршен
Многу брзо се движи, трча, бега.
Англиски: run
Примери:
Возот јуреше во непознат правец.
Изведенки
јурење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи