а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јуриш

мн. јуриши
Вид збор: Именка, машки род
Брз, силен напад на позициите на непријателот.
Англиски: storm
Употреба: Воен термин
Примери:
Ги одбиваа јуришите на непријателот.
Борците на јуриш го зазедоа селото.
Изведенки
јуришен прид.
јуришниот
Пример: Во јуришен напад.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи