а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јуриша

јуришаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Оди во јуриш.
Англиски: attack Албански: atakon, sulmon, bën jyrish
Употреба: Воен термин
Примери:
Неколку пати јуришаа кон барикадите, но без успех.
2. Се стреми да постигне нешто, да освои позиција.
Англиски: storm Албански: mësyj
Употреба: Воен термин
Примери:
Сите ќе јуришаат за првото место.
Изведенки
јуришање ср.
глаг. им.
Пример: Тврдоглаво јуришање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи