а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јурисдикција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Судска надлежност, право на судот да решава определени прашања.
Англиски: jurisdiction Албански: jurisdikcion
Употреба: Правда
2. Област на дејствување, делокруг во кој владее определена световна или црковна институција.
Англиски: jurisdiction Албански: jurisdikcion
Употреба: Административен термин
Примери:
Словените тогаш биле под црковна и политичка јурисдикција на Цариград.
Изведенки
јурисдиктивен прид.
јурисдиктивниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи