а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јункер

мн. јункери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16659
Питомец во јункерско училиште (воена академија).
Германски: Junker
Употреба: Историја
Примери:
Гоце Делчев тогаш бил јункер во софиското воено училиште.
Изведенки
јункерски прид.
јункерскиот
Пример: јункерско училиште
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК