а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јуница

мн. јуници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30049
Младо женско говедо што сѐ уште не се отелило.
Англиски: calf
Употреба: Земјоделство
Изведенки
1. јуниче ср.
мн. јуничиња
хип.
2. јуничка ж.
мн. јунички
хип.