а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јуниор

мн. јуниори
Вид збор: Именка, машки род
1. Помлад член на спортски клуб.
Англиски: junior Албански: junior
Употреба: Спорт
Примери:
Заврши првенството во ракомет за јуниори.
2. Помладиот од двајца со исто име или презиме.
Англиски: junior Албански: junior, i riu
Изведенки
1. јуниорка ж.
мн. јуниорки
Пример: Јуниорките постигнаа одлични резултати.
2. јуниорски прид.
јуниорскиот
Пример: Јуниорско првенство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи