а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јунгфер

мн. јунгфери
Вид збор: Именка, женски род
невина девојка
Англиски: virgin Германски: Jungfer
Употреба: Дијалектен збор , Иронично
Примери:
јунфер на 40 години