а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јунаштво

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 12969
1. Особина на тој што е јунак.
Англиски: heroism Албански: heroizëm
Примери:
Неговото јунаштво и неговата жртва ќе останат запаметени.
2. Јуначко дело.
Англиски: heroism Албански: heroizëm
Примери:
Тоа што го направи е вистинско јунаштво.