а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јунаков

јунаковиот
Вид збор: Придавка
Што му припаѓа на јунак.
Англиски: hero's
Употреба: Книжевен збор
Примери:
јунакова свршеница, јунакова мајка