а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јунакиња

Види и: јунак (м.)
мн. јунакињи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34944
Главна женска фигура во литературно, театарско или филмско дело.
Англиски: heroine
Употреба: Уметност
Примери:
Јунакињата на романот „Ана Каренина“ извршува самоубиство.