а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јули

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2028
Седмиот месец од календарската година.
Англиски: July Албански: korrik
Употреба: Неменлив збор
Изведенки
јулски прид.
јулскиот
Пример: Јулска ноќ. Јулски денови. Јулско сонце.