а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јулијански

јулијанскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 45454
Што се однесува на Јулиус Цезар, кога во 46 година по новата ера е воведен календар.
Англиски: Julian
Употреба: Историја
Примери:
јулијански календар