а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јукстапозиција

мн. јукстапозиции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 43099
1. Поставување на две нешта едно врз друго, или едно до друго, за споредба или контраст, или резултатот добиен со такво поставување.
Англиски: juxtaposition
Употреба: Уметност
Примери:
Резултат на јукстапозиција од две бои.
Овие две форми се во јукстапозиција.
2. Спојување на два алгебарски изрази без оператор, најчесто при множење.
Англиски: juxtaposition
Употреба: Математика
Изведенки
јукстапозиран прид.
оној кој е во јукстапозиција