а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јука

(едн.) јуката
Вид збор: Именка, женски род
Род на повеќегодишни грмушки и дрва во вид на палма што потекнуваат од топлите и суви делови на Америка.
Латински: Asparagaceae Англиски: Yucca
Употреба: Ботаника