а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јузбашија

мн. јузбашии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4467
Капетан во османлиската војска.
Англиски: captain Турски: yüzbaşı
Употреба: Воен термин , Историја
Примери:
Тие го известија јузбашијата.
Јузбашијата им се закануваше.