а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јужнословенски

јужнословенскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10368
Што се однесува на Јужните Словени.
Англиски: south-slavic
Примери:
јужнословенски јазици, јужнословенски народи